Home / Diğer Kategoriler / Vergi borçlarına af geldi

Vergi borçlarına af geldiVergi Borçları Siliniyor

Türkiye’de zaman zaman vergi affı uygulaması yapılıyor. Söylentiler sürekli dolaşıyor. Vergi affı çıkacak mı?
Vergi affı ne zaman gelecek vs diye… Vatandaşın devlete olan borçlarını kolayca ödemeleri için uygulamalar
düzenlemeler yapılıyor. Kamu kurumuna olan borcunuz taksitlendirilebiliyor. Böylece de vatandaşın bir
çırpıda ödemesi kolay olmayan borçlarını taksit taksit daha kolay ödemesi sağlanmış oluyor.
Bu yapılandırmaların vatandaşa ayrıca bir faydası da bu zamana kadar ödememiş olduğu borçlarından
doğan faizlerinde siliniyor olmasıdır. Devlet bu yapılandırma ile beraber tüm cezalar, faizler, ceza faizleri
tahsilatından vazgeçiyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu ‘nda 2017 için vergi affı görüşmeleri yapıldı ve vergi borçları için meclisten Af çıktı. Af çıktı derken kastettiğimiz şey az önce de bahsettiğimiz üzere; sadece ana para tahsil edilecektir; zam, ceza, faiz, cezai faiz, gecikme zammı, gecikme faizi ve gecikme cezası tahsil edilmeyecektir.

Kamuya olan bazı alacakların yeniden yapılandırılması için konu hakkındaki bazı kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik yapılmıştır. Kanun ile beraber yapılandırma kapsamına alınan vergiler şu şekildedir: Sosyal Güvenlik Kurumu prim borcu, vergi borcu, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı borcu, idari para cezaları, işsizlik sigorta prim ödemeleri, emekli kesintileri, belediyeye olan borçlar, vs. gibi vatandaşların kamuya olan borçlarına ilişkin yapılandırma olanağı gelmiştir. Yapılan bu düzenleme ile beraber tüm gecikme cezaları silinecek ve vatandaş sadece borcunun anaparasını ödeyecek. Hangi kurumların borçlarını kapsadığını da söyleyelim: Maliye Bakanlığı, Belediyeler, Sosyal Güvenlik Kurumu, Su ve kanalizasyon idareleri, İl Özel İdaresi ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı.

Yalnız bu af kapsamında bir istisna var. Önceden çıkan yasa ile affa uğramış borçlar kapsam dışı bırakılıyor. 2016 Kasım ayında vergi affı çıkmıştı, o aftan yararlanarak borcunuzu yapılandırma yoluna gittiyseniz bu aftan yaralanamıyorsunuz. Sonuçta yapılandırmanın yapılandırması olamaz.

Vergi affı 31 Mart 2017 tarihinden önceki borçları kapsayacak. Bu tarihten sonra doğan borçlar kapsama dahil edilmemektedir.

Eğer borcunuz varsa ve bu aftan yararlanmak istiyorsanız, borçlu olduğunuz kuruma dilekçe ile başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bizzat başvuru yapmanız tabiiki daha sağlıklı olacaktır ancak fax ve e posta ile de başvuruyu kabul ederlerse bu yolu da deneyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kat Karşılığı Temlik Akdi Nedir? başlıklı makalemizde Kat irtifakı, müteahhite arsa vermek ve teminat ipoteği hakkında bilgiler verilmektedir.

Diğer Yazılarımızdan...

ING Bank’ta Kredi Notunuza Göre Faiz Oranı

Kredi Notunuza Göre Faiz Oranı Belirleyen İhtiyaç Kredisi ING Bank’ta Ülkemizde bankalar tarafından  kredi faiz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir