Home / Krediler / TC Kimlik Numarası İle Kredi Notu Öğrenme

TC Kimlik Numarası İle Kredi Notu Öğrenme
Bankalardan kredi çekme ihtiyacı zaman zaman hepimizin başına gelmiştir. Kredi için  başvuruda bulunduğunuzda banka sizin kredi notunuzu öğrenmek ister. Kredi notunuzun yüksek olması kredi başvurunuzun kabul oranını arttırır. Çekeceğiniz kredi çeşitleri de kredi notunuzu etkiler.

Kredi Notu Nedir ?

Kredi notu kredi başvurusunda bulunduğunuzda aldığınız krediyi geri ödeyip ödeyemeyeceğinizin göstergesidir. Bankalar kredi notunuza bakarak sizi değerlendirmeye alır. Notunuz ne kadar yüksek ise kredi olanağınız da o derecede artacaktır. Kredi notu hesaplanırken ;

  • Geçmiş dönemlerde alınan kredilere,
  • Alınan kredilerin geri ödenme oranı,
  • Kaç kere kredi alındığı ve bu kredilerin oranları,
  • Fatura ödeme alışkanlığı dikkate alınır.

Kredi Notunuzu Kim Hesaplar ?

Yukarıda saydığımız hesaplama teknikleri kullanılarak Kredi Kayıt Bürosu tarafından tüm bankaların ortak kullanımı ile kredi notunuz hesaplanır. Normalde kredi notunuzu öğrenmek için kredi başvurusunda bulunduğunuz banka aracılığıyla işlem yaparak notunuzu öğrenebilirsiniz. Ancak son zamanlarda Findeks uygulaması ile kredi notunuzu öğrenmeniz de mümkün. Findeks ise yine Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurularak tüm bankaların kredi bilgilerini barındıran sistemdir. Bu sistem sayesinde bankalar arası yazışmalar ve gecikmeler son bulmuş, daha hızlı,güvenilir ve sağlıklı bir ortam oluşmuştur.

T.C Kimlik Numarası ile Kredi Notu Öğrenme

Çoğu internet sitesinde kredi notunuzu öğrenmek için reklam veren yerler mevcuttur. Ancak kredi notunuzu bu gibi yerlerden öğrenmek her zaman sağlıklı olmayabilir. Güvenilir olmayan sitelere kimlik numaranızı yazmamanız kendi yararınıza olacaktır. Findeks uygulaması aracılığıyla kredi notunuzu ücretsiz öğrenebilirsiniz. Bu sistem güvenilir ve yasaldır.

Kredi Notunuzu Arttırmak İçin Neler Yapmalısınız?

Öncelikle kredi notunuz öyle hemen artmaz. Daha önceki yazılarımızda detaylı olarak neler yapılması gerektiğini anlatmıştık. Bunun için izlemeniz gereken bazı adımlar vardır. Özellikle fatura ödeme konusunda aksaklıklar yapıyorsanız kredi notunuzun artması zaman alacaktır. Borçlarınızı sıfırlamak ve düzenli ödemeler yapmak notunuzu arttırıcı etkenlerdendir. Aynı zamanda kredi kartı limitinizi düşürerek düzenli ödemeye geçmek istikrarınızın göstergesi olacaktır. Bankalar sizin bu istikrarlı durumumuz ile ilgili KKB’nin yapısındaki sistemden bilgi sahibi olurlar. Ayrıca bir durum bildirgesi yapmanıza gerek yoktur.

Bir önceki yazımız olan Esnaf Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizde esnaf kredisi, esnafa faizsiz kredi ve işletme kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Diğer Yazılarımızdan...

Kredi Dosya Masrafi Geri Nasıl Alinir 2017

Kredi Dosya Masrafı Geri Nasıl Alınır 2017

Tüketicilerin çeşitli ihtiyaçlarının karşılanması açısından bankadan aldıkları vadeli kredilerin süresi bitiminde yasalara göre dosya masrafını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir