Home / Arsa & Arazi / Tarım Makinaları Kredileri

Tarım Makinaları KredileriGünümüz modern dünyasında artık tarım fazla önemsenmiyor gibi gözükse de bunun asıl nedeni tarımında artık modernleşmeye başlaması ve insan gücüne dayalı ekstansif tarımdan makina gücü ile daha az zamanda daha verimli tarıma geçiştir. İnsan gücünün tarımda önemi azalsa da hala yadsınamayacak bir önemi olduğunu da unutmamak gerekir.
Devlet yıllarca tarımı iyileştirmek için çok çeşitli kredi imkânını çiftçilere sunmuştur. Bazen nakdi bazen de ayni olarak gerçekleşen yardımlar günümüzde artık sadece nakdi olarak kendisini göstermektedir. Son zamanlarda Avrupa Birliği’ne girme çabaları ile birlikte özellikle makinalı tarıma ve organik gıdalara verilen önen artmıştır. Bu artışla beraber artık köylerde tarım ile uğraşan kişilerin köye dönüşleri için de teşvikler kendisini göstermektedir. Biz bu yazımızda devletin ve özel bankaların sağladığı tarım makinaları kredileri nasıl alınır, krediye başvurmak için gerekli belgeler nelerdir gibi soruların cevabını vermeye çalışacağız.
Tarım makinaları kredileri hem bireysel hem de tüzel kişilerin yararlanabileceği kredi türüdür. Kredi kullanmak istediğiniz makinanın yeni/kullanılmamış olması gerekmektedir. Bankalar genel olarak değişken ve sabit ücretli kredi olanakları sunmaktadır. Her iki kredi türünde de 3,6,12 ay vade seçenekleri sunulmaktadır. Ayrıldıkları noktalar ise faiz kısmıdır.

Tarım makinaları kapsamına ise ;

*Traktör
* Biçerdöver
* Küçük Ekipman
* Modern Basınçlı Sulama Kredileri girmektedir.
Bir traktör için kredi başvurusunda bulunduğunuzda traktörün yeni olması ya da ikinci el durumu kredi miktarını etkilemektedir. Traktör yeni ise proforma fatura veya satış teklifinin %75. ‘i kadar kredi kredi kullanabilirsiniz. İkinci el traktörlerde ise azami 8 yaşına kadar ve yine kasko bedelinin %75’i kadar sabit ve değişken faiz seçenekleri ile kredi olanaklarından yararlanabilirsiniz. Biçerdöver kredileri traktör kredileri ile hemen hemen aynı şartları taşır.

Küçük ekipman kredisi için ise;

Kredi notunuz önemlidir. Notunuza göre kefilsiz ya da tek kefilli kredi alabilirsiniz. Ayrıca özkaynak aranmaksızın 25.000 TL’ ye kadar 48 ay vade seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.
Modern basınçlı sulama kredisi suyun kaynağından alınıp damlama,yağmurlama veya mikro yağmurlama yöntemlerinden herhangi birinin kullanılması amacı ile sunulan kredidir. Kredi başvuru koşulları diğer kredi türleri ile benzerlik göstermektedir. Burada sunduğumuz bilgiler örnek niteliğindedir. Kredi olanakları bankadan bankaya farklılık gösterebilir.


Bir önceki yazımız olan Peşinatsız Ev Kredisi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde ev kredisi, konut kredisi ve peşinatsız ev kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir