Home / Tapu İşlemleri / Diğer İşlemler / Takyidatlı Tapu Nedir? Takyidat Belgesi Nasıl Alınır?

Takyidatlı Tapu Nedir? Takyidat Belgesi Nasıl Alınır?Takyidatlı Tapu Nedir? Takyidat Belgesi Nasıl Alınır?

Makalemizde sizlere takyidatlı tapu hakkında bilgiler vereceğiz. Takyidat kelime anlamı olarak “ayrıntı” anlamına gelir. Takyidatlı Tapu, tapunun ayrıntısını gösteren belgedir. Bu belge Takyidat Belgesi olarak da adlandırılır.

Gayrimenkulümüze ait olan tapu belgesinde şerh, ipotek, haciz, intifa hakkı, irtifak hakkı, şufa hakkı, vefa hakkı, serbest dereceden istifade hakkı gibi takyidatlar bulunabilir. Malik, kanuni temsilciler ya da tapu ilgilisi gayrimenkule ait tapudaki takyidatları öğrenmek için tapu çalışanlarından bu bilgileri isteyebilir. Bu bilgilerin 3. kişilere verilmesi kanunen yasaktır. Dolayısıyla tapudaki bu bilgiler gayrimenkulle ilgisiz kişilere verilmemektedir.

Tapudan takyidat belgesi almak isteyen ilgili kişiler Ziraat Bankası, Halkbank, İş Bankası, Vakıfbank‘ a 2016 takyidat harcı olan 7.60 TL’ yi yatırmalıdırlar. Unutulmaması gereken bir diğer husus ise Ziraat Bankası ve Halkbankası’ nın bu harcı sadece bankamatiklerden (ATM) aldığıdır. İş Bankası ve Vakıfbank takyidat belgesi harcını gişeden tahsil etmektedir.

İskan için takyidat belgesi alımlarında ise apartmanda bulunan her daire (bağımsız) başına 7.60 TL harç yatırılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan İpoteğin Kaldırılması (İpotekli evin FEK işlemi) Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde ipoteğin kaldırılması, ipotek fek harcı ve İpotek fek yazısı hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir