Home / Haberler / Senetle Araba Alınır Mı

Senetle Araba Alınır Mı
Senetle Araba Alınır Mı

Araba almak isteyenler genellikle bankaların müşterilerine sunmuş olduğu taşıt kredisi olanaklarından faydalanmaktalar. Hemen hemen her bankanın yapmış olduğu taşıt kredisi anlamın kampanyaları mevcut. Ancak kredi notu düşük olanlar bu sunulan imkanlardan yararlanamıyor. Hal böyle olunca insanlar senetle araba alınır mı diye araştırmaya başlıyorlar. Birçok kişi bu yöntemle araba satın almaktadır. Peki senet nedir? Senet, kurum veya kuruluşun alacaklarını tahsil etmek için düzenlediği belgedir. Hem tekil hem de çoklu olabilir. Resmi olması için poliçe ibaresi olması gerekir. Senedin üzerinde borçlunun adı, tarihi, kurum veya kuruluşun bilgileri, ödenecek olan tutar ve imza sirküleri bulunmaktadır. Senet böldürme işlemi bir bankadan kredi çekilerek kredi borcunun vadeli bir şekilde ödenmesidir. Belirlenen tutarlar için ödeme günleri belirlenerek senet imzalanır ve borç ödendikçe senet borçluya verilir. Senetle araba alınır mı Elbette alınır. Ancak çok dikkat etmeniz gereken konular var. Bunlardan en önemlisi de borcun gününde ödenip ödenmemesidir. Eğer ödeyemezseniz ciddi sıkıntılar yaşayabilirsiniz. O yüzden maddi gelirinizi aşmayacak şekilde borçlanmalısınız. Çünkü alacaklı olan kişinin parasını tahsil etmek için mahkemeye verme gibi bir durum söz konusudur.

Senetle Araba Almak

Senetle araba alırken çok dikkatli davranmanız gerektiğini söylemiştik. Aksi takdirde mahkemelik olma durumu karşınıza çıkabilir. Şimdi ise senetle araba alınır mı sorusunun cevabına gelelim. İlk önce senetle araba alırken önden peşinat vermeniz gerekecektir. Daha sonra ise senedi tek seferde mi yoksa böldürerek mi ödeyeceğinize karar vermeniz gerekecek. Senedi böldürdüğünüzde faiz bineceğini unutmayın. Borcunuzu bitirene kadar araba tam olarak sizin sayılamaz. Ancak borç tamamen bittikten sonra sizin olur. Senet işine, sıfır araç satanlar pek girmiyorlar aslında. Fakat anlaşmalı yerleri bularak araba alabilirsiniz. Bu şekilde çalışan galeriler tek bir markaya bağlı olmadan çalışan galerilerdir. Şunu unutmayın. Bankadan alınan taşıt kredisi, senetle araba almaktan daha ucuza gelmektedir. Taşıt kredisi ile araç aldığınızda aracınıza bankaca satılamaz şerhi konacaktır. Senet ile araç aldığınızda ise satın aldığınız firma tarafından şerh konur. Yani ikisi arasında fazla da bir fark yoktur. Burada size düşen görev, araba alırken senetle mi yoksa kredi ile mi olacağına çok iyi düşünerek ve araştırarak karar vermeniz olacaktır. Kredi notunuzun düşük olması halinde elbette ki senetle almak durumunda kalacaksınız. Fakat bankanızla görüşerek kredi notunuzu düzeltmenin yolunu arayabilirsiniz. Borcunuzun tamamını ödeyerek kredi notunu yükseltebilirsiniz. Ayrıca borç transferi yapabileceğiniz bankaları araştırıp ödeyerek de borcunuzu kapatabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan PTT Kredi Kartı Başvurusu başlıklı makalemizde Classic kart, Gold kart ve kredi kartı hakkında bilgiler verilmektedir.

Diğer Yazılarımızdan...

Kredi Dosya Masrafi Geri Nasıl Alinir 2017

Kredi Dosya Masrafı Geri Nasıl Alınır 2017

Tüketicilerin çeşitli ihtiyaçlarının karşılanması açısından bankadan aldıkları vadeli kredilerin süresi bitiminde yasalara göre dosya masrafını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir