Home / Genel Bilgiler / MTV, Motorlu taşıtlar vergisi ne zaman, nasıl nereye ödenir?

MTV, Motorlu taşıtlar vergisi ne zaman, nasıl nereye ödenir?Motorlu taşıtlar vergisi (MTV) 

Motorlu Taşıtlar Vergisi her yıl iki taksit halinde ödenmektedir. 1.Taksit Ödemesi 1 Ocak ile 2 Şubat tarihlerin arasında ödenirken 2.Taksit Ödemesi 1 Temmuz – 31 Temmuz tarihleri arasında yapılmaktadır.

Motorlu Taşıt Vergisi artık hemen herkesin bildiği gibi araç sahipleri tarafından her sene ödenmesi gereken bir vergidir ve kamyon, otomobil, minibüs gibi kara taşıtlarının haricinde motorlu deniz taşıtları, helikopter ve uçaklar için de ödenmesi zorunlu bir vergi türüdür. Peki, araç sahiplerinin ödemekle mükellef olduğu motorlu taşıtlar vergisi ne zaman, nasıl nereye ödenir?

Motorlu taşıtlar vergisi tek seferde ödenebildiği gibi taksitler halinde ödemek de mümkündür. MTV olarak kısaltılan Motorlu taşıtlar vergisinin ilk taksiti Ocak ayında ikinci taksidi ise Temmuz ayından ödenir. Trafik sicil kaydı senenin ilk altı ayı dahilinde silinen araçlar için ikinci 6 ayın vergisi, ikinci altı ayda kaydı silinen araçlar için ise bir sonraki seneden itibaren MTV ödenmez.

Motorlu taşıt vergisi nasıl hesaplanır?

MTV’nin hesaplanmasında aracın cinsi yani motosiklet, otomobil, minübüs, kamyon, tır, otobüs ve benzeri gibi türü dikkate alınmaktadır. Motosiklet ve otomobiller için aracın silindir hacmi ve yaşı öne çıkarken, kamyonlarda aracın azami toplam ağırlığı ve yaşı, otobüslerde ise oturma kapasitesi ve yaşı dikkate alınarak vergi tutarı belirlenmektedir.

MTV nasıl nereye ödenir?

MTV ödemesi için araç sahiplerinin yararlanabileceği birden fazla seçenek bulunmaktadır. Vergi dairesi aracılığı ile vergilerini ödemek isteyen araç sahipleri araçlarının bağlı olduğu il ya da ilçedeki vergi dairelerinden ödemelerini gerçekleştirebilecekleri gibi dilerlerse vergi daireleri ile anlaşmalı olan bankalar aracılığı ile de gerçekleştirebilmektedirler.

Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi İnternet Vergi Dairesi üzerinden kredi kartı ile de MTV ödenebiliyor.

MTV ödemesi gecikirse…

MTV’nin hiç ödenmemesi ya da geciktirilmesi halinde araç sahiplerine ceza uygulanmaktadır. MTV ilk taksitini ödemeyen araç sahipleri Motorlu Taşıtlar Vergisi ikinci taksitte öncelikle ilk borçlarını ödemek zorundadırlar. Şayet araç sahibi vergi ödemelerini yapmamışsa tarafına bir mektup gönderilerek bilgilendirme yapılır. Ardından ödeme hala gerçekleştirilmezde Maliye Bakanlığı’nın yeni uygulaması olan e-haciz ile araç sahibinin banka hesaplarına haciz konur ve ödenmemiş tüm vergilerin tutarı tahsil edilir.

Bir önceki yazımız olan Kat Karşılığı Temlik Akdi Nedir? başlıklı makalemizde Kat irtifakı, müteahhite arsa vermek ve teminat ipoteği hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir