Home / Bankalar / Masrafsız Kredi Veren Bankalar

Masrafsız Kredi Veren BankalarBankaların sunduğu kredi ürünlerinden faydalanırken artık hemen herkes tarafından bilindiği üzere belirli oranlar dahilinde kredi dosya masrafı alınmaktadır. Buna karşılık olarak kredi kullanmak isteyen bireylerin ilk tercihi şüphesiz ki masrafsız kredi veren bankalar oluyor. İşte, bu nedenle bu yazımızda müşterilerine masrafsız kredi ürünleri sunan bankaları değerlendiriyoruz.

İlk olarak dosya masrafsız olarak kredi veren bankalar arasından seçim yaparken sunmuş olduğu kredi ürünleri ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmaya özen göstermek gerekir. Çünkü masrafsız kredi veren bankalar genel olarak iki farklı alternatif belirlemektedir. Bu alternatifler dosya masrafsız ve dosya masraflı kredi ürünleridir. Burada bireylerin dikkat etmesi gereken nokta dosya masrafsız kredi ile dosya masraflı kredinin faiz oranlarıdır. Bankaların birçoğu dosya masrafsız olarak sundukları kredi ürünlerinde diğer kredi ürünlerine göre faiz oranlarını birkaç puan kadar yükseltirler. Bunun nedeni ise kredi kullanılırken tahsil edilemeyen dosya masrafı tutarını vadelere yaymaktır. Bu sebeple dosya masrafsız kredi kullanırken faiz oranlarına dikkat etmek büyük önem taşır.

Günümüzde pek çok banka müşterilerine dosya masrafsız kredi ürünü sunmaktadır. Bu bankalar arasında öne çıkanlar HSBC, Yapı Kredi Bankası, Ziraat Bankası, Finansbank, Garanti Bankası ve Denizbank’tır. Bu bankaların sunmuş olduğu kredi ürünlerini inceleyerek kendiniz için en uygun olan masrafsız kredi ürününe başvurabilirsiniz.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bankalar müşterilerine dosya masraflı ve dosya masrafsız olarak iki kredi ürünü sunar. Genel olarak masrafsız kredi veren bankalar bireylere daha cazip gibi görünebilir ama çok da cazip olmayabilir. Bunun nedeni ise iki kredi ürününe uygulanan farklı kredi faiz oranlarıdır. Masraflı kredi çektiğinizde oran 1.28 iken, masrafsız kredi de faz oranı 1.65 olabilir. İşte bu sebeplerden dolayı kredi kullanmadan önce, masraflı ve masrafsız her ikisinin de toplam maliyetini iyi hesaplatmış olmanızı öneririz.

Bunun yanı sıra sizin için önem teşkil eden kredi kullandığınızda tutarın tamamını alabilmekse eğer faiz oranlarında ki değişim sizi çok da etkilemeyecektir. Çünkü dosya masrafsız kredi kullanarak yüklenmeniz gereken dosya masrafını vadelere bölmüş olursunuz. Ancak genel olarak dosya masrafsız kredi ürünleri bankalar tarafından ihtiyaç kredisi ürünlerinde sunulmaktadır. Yani taşıt ya da ev kredisi ürünlerinde dosya masrafsız kredi alternatifi yok denilecek kadar azdır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Kullanıma Kapatılırsa Nasıl Açılır? başlıklı makalemizde kayıp kredi kartı, kredi kartı ve kredi kartı kapanma sebebi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir