Home / Krediler / Mantar Yetiştiriciliği Kredisi Nasıl Alınır?

Mantar Yetiştiriciliği Kredisi Nasıl Alınır?Günümüzde artık birçok kişi kamu ya da özel sektörde istediği işi bulamamakta bulsa dahi bir süre sonra iş haddine çeşitli sebeplerle son verilmektedir. Herkesin potansiyel girişimci kabul edildiği ülkemizde sermaye meselesi ise büyük sorundur. Kafasında güzel planları olan sadece kendisine değil başkalarına da iş imkanı sağlayabilecek ve ülke ekonomisine katkı sağlayan projeleri olanlar için devlet gerek bakanlıklar gerek Avrupa Birliği hibe programları ve yine KOSGEB desteği ile sermayesi olamayanlara destek olmaya devam etmektedir. Bu yılın başlarında ise tarım sektöründe belki de en büyük hibe ve destek programı kapsamında ise mantar yetiştiriciliği yer almaktadır. Biz de sizlere bu yazımızda mantar yetiştiriciliği kredisi nasıl alınır sorusu hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.
Mantar yetiştiriciliği kredisi hakkında özellikle belirtelim ki en büyük destek KOSGEB tarafından sunulmaktadır. KOSGEB girişimcilik kredisi almak isteyenlere zorunlu girişimcilik dersi vermektedir. Mantar yetiştiriciliği yapmak isteyip de kredi başvurusu yapmak isteyen kişiler de eğitime katılmalıdır. Böylelikle kredi alma imkanları da artmış olur.
Mantar yetiştiriciliği kredisi veren özel bankalar yoktur. Sadece Ziraat Bankası mantar yetiştiriciliği kredisi vermektedir. Banka kredi için başvuranların yetiştirme yapılacak üretim tesisinin metrekare başına kredi vermektedir.

işletme kredi adı altında krediler kullanabilirsiniz. Direkt Mantar vb tarım üretimleri için kredi diyerek sınırlandırma yaparsanız finansman bulma şansınız azalacaktır.

Mantar yetiştiriciliği kredisi alırken tesisinizi tarım ,gıda ve hayvancılık bakanlığının koşullarına uygun olarak kurmanız gerekmektedir. Mantar yetiştiriciliği kredisi özellikle son yıllarda bilinçsiz şekilde tüketilen mantarlardan kaynaklanan zehirlenme olaylarını önleme amacıyla ağırlık verilen kredi türüdür. İşinizi iyi yaptığınız kreditörler tarafından görülmelidir.

Kredi için hangi belgeler istenmektedir?
Mantar yetiştiriciliği kredisi alırken elinizde olması gereken bazı belgeler vardır. Öncelikle çiftçi kayıt belgeniz olmalıdır. Çiftçi kayıt belgesi başvuru sürecinde gereken belgelerin içerisindedir. Ve bu belge olmadan çiftçi sayılmazsınız. Belgeyi alabilmek için belli miktarda arazi sahibi olmanız gerekmektedir. Mantar yetiştiriciliği konusunda bilgili olmanız gerekmektedir. KOSGEB bu konuda eğitim vermektedir.
Mantar yetiştiriciliği kredisi son yıllarda birçok kişinin dikkatini çekmiş ve birçok kişi krediden faydalanmıştır. Bu yıl içinde kredi oranı 30.000 ‘e kadar çıkmıştır. Krediye başvuru yaparken tesisinizi kuracağınız bölgeye özellikle dikkat edin ve yine yetiştirmek istediğiniz mantar türüne de karar vermiş olun. Mantar yetiştiriciliği kredisi kültür mantarı ve istiridye mantarı çeşitlerine verilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Peşinatsız Ev Kredisi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde ev kredisi, konut kredisi ve peşinatsız ev kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir