Home / Genel Bilgiler / Kredi Kartı Borcumu Kaç Gün Ödemezsem Kara Listeye Girerim?

Kredi Kartı Borcumu Kaç Gün Ödemezsem Kara Listeye Girerim?Kara listeye Girmeyi engellemek için yapılması gerekenler

Sizler için bankaya giderek birinci ağızdan bu soruyu sorduk gelen yorumları ve yanıtları paylaşalım.

Kredi kartı ekstreniz geldiğinde ödeme zorluğu yaşarsanız ve sadece asgarisini öderseniz, gelecek ayki ekstrede hem geçmiş ayın hem de mevcut ayın borçları sizi karşılayacaktır. Eğer ki her ay böyle asgari ödeme rakamı ödenerek devam edilirse katlanarak borcunuz artar ve her geçen gün daha da ödeyemeyecek hale gelirsiniz.

Beterin beteri de vardır tabii, ya asgarisini de ödeyemezseniz? İşte sıkıntı burada bambaşka bir boyut kazanır, sorunlar buradan başlar ve çorap söküğü gibi birbirini takip ederek devam eder. Kart borcunuzu 30 gün içinde ödemezseniz bankalar hakkınızda idari takip başlatır. İdari takip başladıktan sonra 30 gün daha bekler banka. Eğer halen daha bir ödeme yapılmazsa avukata dava dosyanızı iletirler. Son birkaç çağrı daha alırsınız. Ödemezseniz sıkıntı olacağını bildirirler. Baktılar ödeme yok, kara günler sizi bekliyor demektir. 90 gün sonunda kanuni takipte başlatılır. Kara listeye adınız yazılır ve 5 yıl o kara yazı silinmez. Bu 5 yıllık dönemde kredi kartı alamazsınız, kredi alamazsınız.

Sizlere net olarak tavsiyemiz Kara listeye girmemek için en azından asgari ücretini mutlaka ödeyiniz. Bankanız size özel olarak taksitlendirme de yapabilir. Bunu sunan bankalarda mevcut. Kart borunuzu kapatıyorlar ve size yeni bir kredi tahsis ediyorlar, faiz oranı ödeme kolaylığı kriterleri ile size uygun geliyorsa değerlendirebilirsiniz. Borcu borçla kapatmak oluyor biraz ama, borcunuzu makul taksitler ile ödenebilir bir hale getirebilirsiniz belki de bu sayede.

Bankaların söylediği diğer önemli konulara da değinelim. Bankalar kredi ve kredi kartı değerlendirmesi yaparlarken kişilerin ödeme performansına bakıyorlar. Kredi skorunuz ödemeyi geciktirdikçe düşmektedir. Skoru korumak lazım. Herkese borçsun günler diliyoruz.

Bir önceki yazımız olan Geliri Olmayanlara Kredi Veren 5 Banka başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Diğer Yazılarımızdan...

Geliri Olmayanlara Kredi Veren 5 Banka

Hangi Bankalar Geliri Olmayanlara  Kredi Veriyor? Gelir elde etmesi mümkün olmayanlara ve gelir elde etmesi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir