Home / Haberler / Kredi Dosya Masrafı Geri Nasıl Alınır 2017

Kredi Dosya Masrafı Geri Nasıl Alınır 2017Tüketicilerin çeşitli ihtiyaçlarının karşılanması açısından bankadan aldıkları vadeli kredilerin süresi bitiminde yasalara göre dosya masrafını geri almak istemektedirler. Bir çok banka bu konuda taviz vermeyip, kişilerin hakkı olan dosya masrafını vermekten kaçınmaktadır. Yasal olarak getirilmiş olan dosya masrafını geri alabilmek için bir çok işlemlerin yapılması ve buna bağlı olarak dosya masrafının geri alınabilmesi tamamen mümkündür.

Kredi Dosya Masrafları

Hangi bankayla çalışırsanız çalışın, hangi bankadan ne tür kredi çekerseniz, çekin muhakkak borcunuz bitmişse çekilen krediden düşürülen dosya masrafı adı altında ki, miktarı tekrar geri alabilmeniz mümkündür. Kişilerin bu konuda duyarlı olması ve geri iade işlemi alabilmesi için bankalardan borcu yoktur kağıdını alması gerekmektedir. Müracaatların öncelikle bankaya yapılması ve akabinde banka olumlu cevap vermediği sürece kaymakamlıklarda yer alan tüketici hakem heyetine müracaat edilmelidir. Hakem heyetine yapılan başvuruların tamamı incelenmek üzere, karara bağlanmaktadır. Ki bu şartlar altında henüz dosya masraf bedelini alamamış kişiler yoktur.

Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Nasıl Yapılır?

Çekmiş olduğunuz kredinin tüm borçlarını ödemiş ve bitirmişseniz yapmanız gereken tek şey bulunduğunuz ile bağlı olan kaymakamlığa gitmek ve borcunuzu ödediğinizi ibraz edip bitmiş olan kredi üzerinden sizden kesilen dosya masrafı bedelini tekrar istediğinizi beyan etmeniz yeterli olacaktır. Tüketici hakem heyetine giden kişiler zaten çoğunlukla dosya masrafından oluştuğu gibi gişelerde yer alan başvuru metinleri hazırdır. Verilen forma uyarak tüm bilgilerinizi girmeniz sonucunda ilgili işlem başlamış olacak ve ilgili birim banka ile iletişime geçerek ödenmesini isteyecektir. Bankanın ödemekle yükümlü olduğu bu durumu yerine getirmek için süre verecek, ilgili süreçlerde söz konusu yerine gelecektir.

Bankaların çoğu kendilerini kurtarmak adına uzlaşma içerisinde olmaktadır. Eğer bir bankadan telefon almış ve bu konuda dosya masrafınızı kurtarmak için %50 gibi bir rakam size teklif edilmişse kesinlikle kabul etmeyin. Dosya masrafı kanunen kredi öncesinde alınan ve kredi sonrasında iade edilen kriterler arasında yer almaktadır. Bu nedenle gelen tekliflerin tamamı sizinle pazarlık yapmaları açısından önem arz edecektir. Ki burada ki pazarlık işlemi sadece bankanın yararına olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Geliri Olmayanlara Kredi Veren 5 Banka başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir