Home / Krediler / Kredi Çeken Kişi Ölürse Ne Olur?

Kredi Çeken Kişi Ölürse Ne Olur?Kredi Çeken Kişi Ölürse Ne Olur?

Genel olarak bireyler tarafından finansal borç ilişkilerinde farklı sorular yöneltilmekte ve kişiler bu soruların cevapları için araştırmalar yapmaktadırlar. Finansal işlemlerin yaygınlaşması ve bankalarını müşteri sayılarının yoğunluk kazanması kredi kullanımlarının artması ve daha birçok neden farklı sorulara zemin hazırlamaktadır. Kredi çeken kişi ölürse ne olur? Kişilerce merak edilen konular arasında yer alan bu durum hakkında bilgilendirme yapmak gerekir ise;  kişileri bankalardan kullanmış oldukları kredi seçeneklerinde bankalar tarafından zorunlu bir koşul olarak sunulan hayat sigortası bu sorunun açıklığa kavuşturulmasında önemli bir yere sahiptir. Bankalardan kullanılacak banka ürünlerinin kullanımlarında bankalar tarafından talep edilen hayat sigortası zorunluluğu kredilerin geri ödenme sürecinde kişilerin sağlık sorunlarında ortaya çıkabilecek problemlerde çözüm oluşturması nedeniyle zorunlu kılınmaktadır.

Kredi Çeken Kişinin Vefat Emesi Durumu

Kredi kullanılırken yaptırılan hayat sigortaları sayesinde herhangi bir neden ile kredi kullandıktan sonra geri ödeme planı içerisinde hayatını kaybeden kişilerin yaptırdıkları zorunlu hayat sigortaları devreye girer. Çünkü sigorta şirketleri ile yapılan hayat sigortası sözleşmeleri karşılığında kişilerden belirli bir ücret almaktadırlar. Böylece kredi çeken kişinin vefat etmesi durumunda mirasçıları borca dâhil olmazlar. Bunun yanı sıra kişin vefatından önce ödemiş olduğu kredi borcu taksitlerinin geri iadesi de bankadan talep edilebilmektedir. Bu şekilde ödenen taksitlerin geri iadesinde bankalar çeşitli kesintiler sonrasında ödenen taksitlerin bir kısmını bazı kesintilerin yapılması sonrasında vefat eden kişinin mirasçılarına yapmaktadırlar. Yani başka bir deyişle bankalardan kredi çeken kişin vefat etmesi durumunda kişinin ödemiş olduğu taksitler mirasçılarına iade edilirken kredinin kalan borç taksitleri de silinmektedir. Bu neden ile kişilerin kredi  kullanımlarında bankalarda mutlaka hayat sigortası zorunluluklarını yerine getirmeleri tavsiye edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan En Uygun KONUT KREDİSİ Veren 5 Banka başlıklı makalemizde düşük faiz, ev kredisi ve katilim bankalari konut kredisi hakkinda sikayetler hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir