Home / Krediler / Köye Dönüş Hibe Kredisi Nedir ?

Köye Dönüş Hibe Kredisi Nedir ?Geçmişten günümüze artan ağır hayat koşulları pek çok ailenin köyden kente göç etmesine sebep olmuştur. Bazen tarın alanlarının miras yolu ile bölünmesi bazen sulama sorunları bazen ise artan terör olayları köyden kente göçün nedeni olmuştur. Her ne sebeple olursa olsun köyler boşalmış ve verimli tarım arazileri kaderine terk edilmiştir.  Artan kent nüfusu giderek daha çok mali sorunlara sebep olmaya başlamıştır. Özellikle kıyı bölgelerde artan nüfus için var olan iş kolları yetersiz gelmeye başlamıştır. Bu sebeple hükümet yeni bir projeye adım atmıştır. Projenin adı “köye dönüş projesi”dir. Proje kapsamında özellikle verimli tarım arazilerinin yeniden üretime katılması , Doğu Anadolu Bölgesi’nde azalan hayvancılığın arttırılarak verimli ve kaliteli hale getirilmesi amaçlanmıştır.

Türkiye elinde bulunan imkanlara rağmen ithalat yapan bir ülke konumuna gelmeye başlamıştır. Bunun önüne geçmek ve iç kaynakları en verimli şekilde kullanılıp aynı zamanda işsiz olan nitelikli insanların köye dönerek ülke ekonomisine katkıda bulunmaları amaçlanmaktadır. Proje kapsamında 35 yaşını doldurmamış kişilere 30 bin liraya kadar hibe ve 50 bin liraya kadar geri ödeme kolaylığı bulunan kredi imkanları 2000li yılların başından itibaren özellikle Avrupa Birliği’ne girme çalışmalarının artmasıyla gündeme gelmiştir. Devlet destekli köye dönüş projelerinde devlet, özel bankalar ve KOSGEB gerekli kredileri sağlamaktadır.

KOSGEB Köye Dönüş Kredisi

KOSGEB köye dönüş projeleri kapsamında kredi desteği veren kurumların başında gelmektedir. KOSGEB’den köye dönüş kredisi alabilmek için kayıt yaptırmanız gerekmektedir. KOSGEB proje kapsamında ilgililere 50.000 liraya kadar hibe ve 100.000 liraya kadar düşük faizli Köye Dönüş kredisi sağlamaktadır. Proje kapsamında genç çiftçilere hibe ödemeleri de yapılmaktadır. Bunun için bir projeye sahip olmanız ve projenizin kabul edilmesi gerekmektedir. Proje kabulü yapıldığında ödemeler sadece bir defaya mahsus yapılmaktadır. Projenin hayata geçirilmesi için proje kapsamında olan ilçe nüfusunun 20.000’i aşmaması gerekmektedir.

Haksız yere ödeme alan kişilerin tespit edilmesi halinde ise beş yıl süre ile alım ve desteklemelerden yararlanamayacağını belirtmekte yarar var. Bu gibi bir durumla karşılaşmamak için projelerinizi hayata geçirmeye gayret gösteriniz.

Bir önceki yazımız olan Peşinatsız Ev Kredisi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde ev kredisi, konut kredisi ve peşinatsız ev kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir