Home / Bankalar / Kırmızı Kalem Yiyene Kredi Veren Bankalar

Kırmızı Kalem Yiyene Kredi Veren Bankalar
Kredi almak sıkıştığımız zaman hepimizin başvurduğu bir çözüm yoludur. Hatta bazı bankaların yollarda kredi kartı dağıttığına hepimiz şahit olmuşuzdur. Ancak kredi almak öyle sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Öncelikle kredi notunuzun az riskli, risksiz ya da iyi olması gerekir. Kredi almak için sadece notunuzun iyi olması yetmez. Aynı zamanda iyi bir sicilinizin olması gerekmektedir. Peki nedir kırmızı kalem yemek ya da kara listeye girmemiş olmak?

Kırmızı Kalem Nedir ?

Kırmızı kalem ya da bilinen adı ile kara listeye girmek borç ödemeleri konusunda istikrarsız davranan müşterilere uygulanan ve Merkez Bankası tarafından kayıt altına alınarak, tüm ödemeler yapılıp borç sıfırlansa dahi en iyi ihtimalle 2 ila 3 yıl borç ödeme konusunda  güvenilir olmayan kişilerin bulunduğu listedir. Listeye girmemek için ise bir kaç basit işlem yapmanız gerekmektedir. Ancak bunları uygulamamız listeden hemen çıkmanız için bir yol değil sadece zemindir.

Kara liste / kırmızı kalem yemekten kurtulmak için ;

1) Tüm banka borçlarınızı kapatın.
2) Fatura ödemelerinizi zamanında yapın.
3) Daha düşük limitli bir kredi kartı kullanmaya başlayın.
Kara listeye girip 90 gün içinde hala ödeme yapmaz iseniz banka hukuki yollardan alacağını tahsil etme durumunda kalır. Yani borçlarınızdan dolayı icrada takibe düşersiniz.

Peki bu durumda olsanız dahi hala size kredi verebilecek bankalar mevcut mu ?

Bankadan kırmızı kalem yemeniz artık diğer bankalarca da görülmeye başlanır. Tüm Bankaların ortak ulaşabildiği Memzuç listesi vardır, orada size ait tüm finansal bilgiler görünmektedir. Kırmızı kalem yiyen bir müşteri borca sadık olmayan müşteri olduğundan diğer bankalara başvursanız dahi kredi talebiniz reddedilir.  Bu süre borçlarınızı ödeseniz dahi en aşağı bir yıl bankalar ile çalışmanızı engeller. Süre sonunda özel bankalara kredi başvuru talebinde bulunursanız bile maaş bordrosu ve gelir tablosu ile kredi talebinizi desteklemelisiniz. Kamu bankalarına kredi başvurusu için ise 2 yıl beklemeniz gerekmektedir. Yine bu süreç içerisinde bir mevduat hesabı açtırarak banka ile bağlarımızı sağlam tutmaya çalışmalısınız. Mevduat hesabınızı düzenli olarak arttırmak yine olumlu etki yapacaktır. Ödemelerinizi zamanında yapmaya özen gösterin. Böylelikle kırmızı kalem yeme olasılığınızı azaltın.

Bir önceki yazımız olan TC Kimlik Numarası İle Kredi Notu Öğrenme başlıklı makalemizde findeks, findex ve kredi notu hakkında bilgiler verilmektedir.

Diğer Yazılarımızdan...

Kredi Dosya Masrafi Geri Nasıl Alinir 2017

Kredi Dosya Masrafı Geri Nasıl Alınır 2017

Tüketicilerin çeşitli ihtiyaçlarının karşılanması açısından bankadan aldıkları vadeli kredilerin süresi bitiminde yasalara göre dosya masrafını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir