Home / Krediler / Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar

Kara Listedekilere Kredi Veren BankalarGünden güne artan ihtiyaçlarınızı karşılamak için ne kadar çalışırsanız çalışın her zaman ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar nakde sahip olamayabilirsiniz. Bu durumda hepimizin aklına ilk gelen şey banka kredisi olmaktadır. Bankalar genel inanışa göre kolay kolay kredi vermemektedir. Kara Listedekilere kredi veren bankalardan Banka kredisi alabilmek için birçok prosedürü yerine getirmek gerekir. En önemli kriterlerden biri ise kara listeye girmemektir.

Peki nedir kara liste ve kara listeye girenlere ne olur?

Kara liste bankaların ortak bilgi havuzu olan Kredi Kayıt Bürosundan aldıkları bilgi doğrultusunda kredi geri ödeme düzeni,fatura ödeme alışkanlığı gibi kriterlerinizin kötü olması durumunda Merkez Bankasının kara listesine girme durumunuzdur. Yani kara listeye girmek bankaların gözünde borcuna sadık olmayan istikrarsız müşteri demektir. Bu da kredi alımlarınızı olumsuz yönde etkileyecektir.

Kara Liste ‘den çıkmak için ;

Tüm borçlar kapatılmalı,
Daha düşük limitli ve borcunu daha kolay ödeyebileceğiniz kredi kartı almak,
Kredi borçlarınızı zamanında ödemek,
Fatura ödeme son günlerini kaçırmamak.

Aslında bu listeyi uzatmak mümkün ama önemli olanlarını yazmak istedik.

Kara listeden ne zaman çıkarım ?

Kara listeden çıkmanız tüm borçlarınızı kapatmanız halinde iki yıldır. Borç ödemelerinizi için uyarı almış ancak yine de ödemelerinizi aksatmışsanız listeden ancak beş yıl sonra çıkabilirsiniz.
Kara listede olduğum süre içinde yeniden kredi başvurusunda bulunabilir miyim?
Kara listede olduğunuz süre içinde kredi başvurusunda bulunmanız için hiçbir engel yoktur. Ancak bankanın gözünde borç ödeme itibarınızın olmadığını unutmamanız gerekir.

Peki kara listeye girenlere kredi veren bankalar var mıdır ?

Pek çok banka kara listeye girenlere kredi kullanımında yardımcı olmamakta. Ancak her banka müşterilerine aynı şartları taşıması gerektiği konusunda ısrarcı davranmamaktadır.  Kara listeye girenlere kredi veren bankalar arasında QNB Finansbank, Denizbank ve ING Bank başta gelmektedir. Bankalar kara listedekilere kredi imkânı sunarken maaş durumuna, eğitim seviyesine, çocuğunuz olup olmadığına bakmaktadır. Bu gibi kriterler bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Bu sebeple birden çok bankaya kredi başvurusunda bulunmak daha mantıklı hale gelmektedir. Bir de eğer kara listeye girip kredi başvurusunda bulunursanız bazı bankalar sizden kefil ya da ipotek göstermenizi isteyebilir. Bu da bankaların kendilerini güvence altına alma yöntemidir.

Bir önceki yazımız olan Peşinatsız Ev Kredisi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde ev kredisi, konut kredisi ve peşinatsız ev kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Diğer Yazılarımızdan...

Geliri Olmayanlara Kredi Veren 5 Banka

Hangi Bankalar Geliri Olmayanlara  Kredi Veriyor? Gelir elde etmesi mümkün olmayanlara ve gelir elde etmesi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir