Home / Genel Bilgiler / Adım Adım Parsel Sorgulama (Güncel)

Adım Adım Parsel Sorgulama (Güncel)İnternetten Ada Parsel Sorgulama

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM), Mekansal Gayrimenkul Sistemi (MEGSİS) uygulamasını vatandaşların kullanımına sundu.

Tapudan devrim gibi uygulama

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün, vatandaş merkezli çalışmalarına bir yenisini daha eklediği belirtilerek, vatandaşların artık internet üzerinden ister evinden ister cep telefonundan kendi parselinin ya da satın almayı düşündüğü parselin yerini görebileceği bildirildi.

Parsel Sorgulama Sistemi Hakkında,

“MEGSİS, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından; kadastro müdürlüklerinde bulunan taşınmazlara ilişkin teknik verilerin tapu bilgileri ile eşleştirilerek, uluslararası standartlarda harita servisleri aracılığıyla bu bilgilere ihtiyaç duyan vatandaşlara sunulması, kurum, kuruluş ve belediyeler ile paylaşılması amacıyla hazırlanmış bir uygulama olma özelliğini taşıyor. Kapsamında toplanan kadastro verileri aynı zamanda vatandaşların bilgilendirilmesi amacıyla tapu bilgileri ile birlikte harita servisi olarak e-Devlet kapısından da sunuluyor. Bu servisler, www.turkiye.gov.tr adresinden sunulan ilk ve tek coğrafi servis olma özelliğini taşıyor.

parselsorgu.tkgm.gov.tr

internet sitesinden “parsel sorgulama” bağlantısı ile il, ilçe, mahalle/köy, ada ve parsel bilgileri girilerek doğrudan parsel sorgulaması yapılabiliyor. parselsorgu.tkgm.gov.tr  adresinden TKGM’nin parsel sorgulama sayfasını açabilirsiniz. Bilgilerin girilmesi sonucunda parselin uydu fotoğrafı ile çakışık görüntüsü ekrana geliyor.

Parsel sorgulama ekranı herkese açık bir uygulama olup parselin yerini görsel olarak göstererek vatandaşın, evinde oturduğu yerden parsel hakkında bilgi sahibi olma imkanı veriyor. Böylelikle, vatandaşlar parseli satın almadan önce, parselin konumunu, tapu alanını, niteliğini ve pafta bilgisini görerek parsel hakkında gerekli bilgilere sahip olabiliyor. Vatandaş, aynı zamanda maliki olduğu parsel ile ilgili her türlü bilgiye e-Devlet üzerinden ulaşabiliyor. Planlamalarda, altyapı hizmetlerinde, kentsel dönüşüm, çiftçi kayıt sistemi gibi ülke ekonomisine katkı sağlayan uygulamalarda kullanılmak üzere bu bilgiler ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile protokol yapılmak suretiyle de paylaşılıyor. Vatandaşların, MEGSİS üzerinden daha fazla bilgi edinilebilmesi yönündeki çalışmalar da Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünce devam ediyor.”

En Karlı Yatırım Aracı Yine Gayrimenkul Alımı

Sermaye sahipleri her sene olduğu gibi 2016 yılında da toprağa yatırım yapmaktan vazgeçmediler. Dur durak bilmeden sürekli gelişen inşaat sektörü de toprağı değerlendirmekten geri kalmadı. Tapu dairelerindeki işlem hacmi de bu doğrultuda fazlasıyla artmış durumdadır. Öyle ki bu artış 10binlere varan tapu işlemiyle kendisini doğrular niteliktedir.

6 Adımda Parsel Sorgulama İşlemi

Vatandaşlarımızın almayı düşündükleri ev, arazi, tarla, bağ, bahçe ve benzeri taşınmaz malları kontrol etmeleri açısından Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından internet üzerinden parsel sorgulama sistemi geliştirilmiştir. Şimdi sizlere bu sistemi nasıl kullanacağınızı adım adım hem yazılı hem de görsel şekilde anlatacağız.

TKGM parsel sorgulama sayfası olan parselsorgu.tkgm.gov.tr adresine giriyoruz.

 1. Adım (İl seçimi)

Alacağımız ya da sorgulama istediğimiz taşınmaz hangi il sınırları içinde bulunuyorsa O ili aşağıdaki görselde olduğu gibi seçeriz.

 1. Adım (İlçe Seçimi)

Bu adım da sorgulama yapacağımız taşınmazın bulunduğu ile bağlı olan ilçeyi seçiyoruz.

 1. Adım (Mahalle Seçimi)

Sonraki adım ise mahalle seçimidir. Buradan da taşınmazın bulunduğu mahalleyi seçiyoruz.

 1. Adım (Ada Seçimi)

Seçim Bölümünün 4. satırında Ada Hücresi vardır. Eğer Sorgulamak istediğimiz ya da alacağımız taşınmaza ait Ada Numarası varsa bu bölümden Ada Numarasını seçebiliriz.

 1. Adım (Parsel Seçimi)

Son olarak almayı düşündüğümüz ya da sorgulamak istediğimiz taşınmazın Parsel Numarasını aşağıdaki görselde belirtilen yere yazmamız gerekmektedir.

 1. Adım (sorgulama)

Gerekli bilgileri seçtikten sonra Sorgula tuşuna basarak görüntülemek istediğimiz taşınmazın tapu kayıt bilgilerine ulaşabiliriz.

Sorguladığımız parselin, cadde sokak durumunu görmek istiyorsak, Katman bölümünden farklı görünümlerini seçebiliriz. O parselde yapı var mı?, etrafında neler var?, önünden cadde, sokak, yol geçiyor mu?… Tüm bu bilgileri bilgisayar başında görmek mümkün.

Bir önceki yazımız olan Takyidatlı Tapu Nedir? Takyidat Belgesi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde harç, intifa hakkı ve malik hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

13 yorumlar

 1. internetten sorgulama yapabilmek büyük kolaylık. araziye gidip bakmaya gerek kalmıyor. emeği geçenlere teşekkürler

 2. S A.ada parseli girip götür dediğimizde navigasyon gibi o parsele götürme programı mevcuttu acaba teşekkürler. 5377758714

 3. Parsel sorguladığımız sorgulanan parselin metre karesi gözükmüyor Nasıl görebilirim acaba

 4. Bilgiler için teşekkürler

 5. benim sultanıye mahlesi tepecik tepesinde bulan tarımdadan 2001yılda dolgazhatı mgecti bana botaş gevcmedin söyülyor ne ne yaplim

  • Ergün bey, BOTAŞ doğal gaz hattını tarlanızdan geçirmeden önce sizle anlaşma yapması gerekir. Bu anlaşmayı mahallenizin bağlı olduğu ilçenin tapu müdürlüğüne giderek ya da e-devlet ortamında öğrenebilirsiniz. Bu işleme irtifak yani geçit hakkı denir. Eğer tapu kayıtlarında hat geçtiği görünmüyorsa, şikayetinizi bilirkişi raporuna göre yaptırın ve tazminat davası açın. Bilirkişi, hattın geçtiği bölgede kazı yaparak rapor hazırlar. Teşekkürler.

 6. Ben ulasamiyorum tiklanamiyor

 7. 122 /12 karaöz köyü Manavgat

 8. merhabalar tapuya gittim bugün annemin adına 3 arsa çıktı parsel no verdiler verdikleri numaranın beldenin hangi mahallesini seçtiysem kayıt bulunamadı diyor ne yapmam lazım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir