Home / Haberler / Güncel Tapu Harç Oranları 2016

Güncel Tapu Harç Oranları 2016Güncel Tapu Harç Oranları 2016 ( Satış işlemi için )

 

Konut, işyeri, arsa gibi taşınmazların alım veya satım işlerinin gerçekleşmesi için alıcıdan ve satıcıdan tapu harcı tahsil ediliyor. Peki tapu harçları neye göre belirleniyor?

Tapu harcı bedeli tarafların belirtmiş olduğu taşınmaza ait satış değeri üzerinden belirleniyor. Şöyle ki hem alıcıdan hem de satıcıdan taşınmazın satış değerinin binde yirmisi (20/1000) oranında tapu harcı alınıyor. Yani örnek verecek olursak; satış bedeli 500 bin Tl değerinde olan bir taşınmazın satış işlemini tamamlamak için hem alıcıdan hem de satıcıdan 10’ar bin Tl tahsil edilmesi gerekiyor.

 

Taşınmazın beyan değeri gerçekle örtüşmediği belirlenmişse cezası nedir ?

Eğer taşınmazın beyan değeri taraflarca gerçek değerinden daha düşük gösterildiği tespit edilmişse cezai yaptırım devreye girmektedir. Ancak tapu müdürlüklerinin bu beyan bedelinin az veya çok olduğu yönünde müdahale yetkisi yoktur. Maliye bakanlığı yanlış beyanda bulunan vatandaşa ve inşaat firmalarına cezai yaptırım uygulamada yetkili kurumdur. Yanlış beyan belirlendiği taktirde gerçek değer ile beyan değeri arasındaki fark hesaplanıp ve bu fark üzerinden hesaplanan vergi hem alıcı hem de satıcıdan ikmalen veya resen tahsil edilmektedir. Bunun yanında belirlenen tapu harcının üzerinden %25 oranında vergi ziyaı cezası kesilmektedir. (Hem devralandan hem de devredenden.)

Bir önceki yazımız olan Takyidatlı Tapu Nedir? Takyidat Belgesi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde harç, intifa hakkı ve malik hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir