Home / Bankalar / Ertelemeli Kredi Nedir?

Ertelemeli Kredi Nedir? Ertelemeli kredi , çekilen kredinin ilk taksit ödemesinin normal tarihinden daha ileri bir tarihe ötelenerek taksit vadesinde değişiklik yapılmasıdır .

Bankalardan çekilen ihtiyaç kredilerinde , krediyi çektiğinizde ödemeniz gereken ilk taksit tarihi , çekilen kredi tarihinin 1 ay sonrasıdır . Örnek vermek gerekirse 15 Ocakta çekilen bir taksitli ihtiyaç kredisinin ilk taksit ödemesi 15 Şubatta başlayacaktır.

Bankalar taksit tarihini daha ileri bir tarihte başlatmak isteyen tüketiciler için talebe göre taksit tarihlerini erteleyebilmektedir.

Bankaların sunduğu bu ödemesiz dönemdeki sınır ise 3 aydır. Yani çekilen  kredilerin taksitleri en fazla 3 ay ertelenebilmektedir.

BDDK nın  FİNANSAL KİRALAMA, FAKTORİNG VE FİNANSMAN ŞİRKETLERİNİN KURULUŞ VE FAALİYET ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK TASLAĞI ‘ nın  Taşıt ve Tüketici Kredilerine İlişkin Sınırlamalar başlığında belirtildiği üzere  Konut kredileri hariç olmak üzere, tüketici kredilerinin vadesi otuz altı ayı, taşıt kredilerinin vadesi kırk sekiz ayı aşamamaktadır.

Bu nedenle tüketicinin 36 ay vade ile çekmiş olduğu bir  ihtiyaç kredisinde vade erteleme talep etmesi halinde  ve 3 ay  vade erteleme uygulanırsa , kredi vadesi 39 ay olarak belirlenemeyeceğinden 33 ay a düşürülmektedir. Çünkü ödeme yapılmayan aylarda sanki ödeme yapılmış gibi sayılmaktadır. Tüketici sadece yapacağı ödeme için erteleme yapmakta ve bunun 3 aylık faizine katlanmaktadır .Bu sebeple de taksit tutarları 36 ay vade şekline göre biraz artabilmektedir. Bu 3 ay vade erteleme bankanın alacağı faizden caydığı manasına gelmemelidir, banka 3 ay ertelemeli  kredi ödeme planına ertelediği vade için çıkacak vade farkını ekler . Bazı bankalar vade erteleme nedeniyle çıkan  faiz farkını ilk takside yansıtabilirken  bazı bankalar tüm taksitlere de yayabilmektedir. Ertelemeli Kredilerle ilgili detaylı bilgiler için daha önce yazılan makalelerimizi inceleyebilirsiniz. aşağıda da bir kaç banka önerimizi görebilirsiniz.

 

Vakıfbank 3 Ay Ertelemeli İhtiyaç Kredisi
Vakıfbankın bu kredisinden kamu personeli yararlanabiliyor. Öncelikle bunun bilgisini verelim.  36 aya kadar vade, maksimum 50 bin TL’ye kadar ve %1,25’ten başlayan faiz oranları ile hizmet sunuyor.

ING Bank 3 Ay Ertelemeli İhtiyaç Kredisi
ING Bank son zamanlarda sürekli reklamlarını gördüğümüz bir banka. 3 ay erteleme olanağı ile müşterilerine minimum 1000 TL maksimum 50.000 TL kredi kullanabiliyorsunuz.

Akbank 3 Ay Ertelemeli İhtiyaç Kredisi
Akbank’ın ertelemeli kredisini %1,22’den başlayan faiz oranları ile sunmaktadır. Akbank ertelemeli ihtiyaç kredisinde maksimum 50 bin TL kredi kullandırmaktadır.

TEB 3 Ay Ertelemeli İhtiyaç Kredisi
maksimum 50.000 TL, 36 aylık vade, %1,32’den başlayan faiz oranları ile müşterilerine olanak sunmaktadır.

Tabiki her kredi ile ilgili yazımızda belirttiğimiz gibi tüm bankalar kredi notunuza bakıyorlar. Kredi notunuz iyi ise bu kredilerden yaralanabileceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Kullanıma Kapatılırsa Nasıl Açılır? başlıklı makalemizde kayıp kredi kartı, kredi kartı ve kredi kartı kapanma sebebi hakkında bilgiler verilmektedir.

Diğer Yazılarımızdan...

Geliri Olmayanlara Kredi Veren 5 Banka

Hangi Bankalar Geliri Olmayanlara  Kredi Veriyor? Gelir elde etmesi mümkün olmayanlara ve gelir elde etmesi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir