Home / Bankalar / Devletten Hibe almanın kolay yolları nelerdir?

Devletten Hibe almanın kolay yolları nelerdir?Hükümet kalkınma yolunda esnafa ve girişimciye destek vermeye devam ediyor. Girişimcilerin projeleri devlet tarafından tam olarak destekleniyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu desteklerin öncülüğünü etmektedir. KOSGEB gibi aracı kurumlarda devlet desteklerini esnafa sunmaktadır.

Hibe Politikasının Amacı

Devletin hibe politikasını yürütmesinin en büyük amacı istihdamın genişletilmesi ve işsizliğin aza indirilmesidir. Yeni iş kuracak olan girişimcinin, projesini hayata geçirmesi için sermayeye ihtiyaç duyduğu kesindir. Bu sermayenin karşılanmasında devlet desteğini girişimcilere sunmuştur. Destekleri yürütmekte görevli olan kurum, ÇSGB ‘ye bağlı olarak faaliyetlerini yürüten KOSGEB‘tir.

KOSGEB’ in sunduğu kredi konusu değişiklik gösterebiliyor. Bizde sizlere sunulan bu krediler hakkında kısa bir bilgilendirme hazırladık. Hibe almak isteyen girişimcilere  faydalı olabileceği düşüncesiyle hibe kredi en kolay nasıl alınır konusunda kısaca bildiklerimizi bu yazımızda sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Hibe kredi; adından da anlaşılacağı gibi geri ödemesi olmayan bir finans desteğidir. Hibe kredi başvurusu için ilk önce www.kosgeb.gov.tr üzerinden KOSGEB veritabanına kaydınızı yaptırmanız gerekmektedir. Bu işlem yapıldıktan sonra KOBİ beyannamesini doldurulacak ve başvuru sırasında bildirilen hususların doğruluğu KOSGEB görevlileri tarafından yerinde kontrol edilecektir. Son olarakta başvurunuz değerlendirilecek ve onaylanması halinde hibe kredi almaya hak kazanılacaktır.

Hibe kredi alırken bazı dikkat etmeniz gereken hususlar bulunmaktadır; her şey den önce bu krediyi gerçekten işiniz için kullanmanız gerektiğini sakın unutmayın. Farklı amaçlarla kullanmanıza izin verilmeyeceğini bilmenizi isteriz. Kaldı ki; hibe kredi direkt olarak size nakit ödenmeyecek, işinizle ilgili projenizde belirttiğiniz kalemler için yaptığınız harcamalarınızın fatura ile belgelendirdikleriniz size ödenecektir. Maksimum hibe kredisi tutarı 50 bin TL olup, bu rakam iş yerinizin ana faaliyet sektörüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Hibe kredi alabileceğiniz kalemlere baktığımızda; iş için gerekli alet – ekipman – cihaz satın alımı, iş yeri tadilat işlemleri, araç satın alımı, vs. gibi sadece işinizle gerekli kalemler olduğunu da unutmayınız.

KOSGEB hibe kredi

KOSGEB hibe kredi almaktaki asıl amacınız işinizi geliştirmek değil de sadece nakit ihtiyacınızı gidermekse; bu krediyi alamazsınız. Bunu bilerek müracaat etmeniz gerekir. İşinizi geliştirmek ve büyütmek adına ciddi bir proje hazırlayıp, bunu da KOSGEB yetkililerine sunup, yaptığınız harcamaları da faturalı ve usulüne uygun olarak yaparsanız hibe kredisinden kolayca yararlanabilirsiniz. Ancak bahsettiklerimizden herhangi birisinin eksik olması halinde muhtemelen başvurunuz onaylanmayacaktır ve dolayısıyla hibe krediden faydalanamayacaksınız. Onaylanmayacağını bile bile kendi vaktinizi ve görevli personelin vaktini boşa harcamayın.
Ayrıca hayvancılık, tarım, vs. gibi sektörlere giriş yapmak isteyen kişiler için de devlet tarafından verilmekte olan hibe krediler bulunmakta olup, bu kredilerde de sistem aynı şekilde işlemektedir.

Bir önceki yazımız olan Geliri Olmayanlara Kredi Veren 5 Banka başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir