Home / Krediler / Devlet Destekli Evlilik Kredisi 2016

Devlet Destekli Evlilik Kredisi 2016DEVLET DESTEKLİ  EVLİLİK KREDİSİ (2016)

Evlilik kredisi,  evlenmeyi düşünen çiftlerin evlilik yolunda yapacakları masrafları karşılamaları için verilen bir kredidir.

Bankaların bir çoğu tarafından çeşitli kampanya ve fırsatlar ile faizli  ve masraflı olacak şekilde evlilik kredisi verilmektedir. Evlenecek çiftlerin borçlarını toparlamak ve ödemelerini kolaylaştırmak için borçlarını taksitlendirmek makul bir çözümdür. Bu krediler taksitli bir ihtiyaç kredisi niteliğinde olduğundan vadeleri 36 ayı geçememektedir.

 Ancak bankalardan değişken faizlerle çekilen krediler haricinde şu anda Aile Sosyal ve Politikalar Bakanlığı bünyesinde çalışmaları devam eden ve evlenecek çiftleri sevindirecek bir çalışma yapılmaktadır. 2013 yılında hazırlıklarına başlanan ana detayları belirlenen DEVLET DESTEKLİ DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ uygulamasının yakında hayata geçirilmesi beklenmektedir. Yasa tasarısı olarak sunulan ancak henüz kanunen onanmayan bu taslakta krediden faydalanacak kişilere ait şartlara bir göz atalım.

 Bu yazımızda Devlet Destekli Evlilik Kredisi nedir , şartları nelerdir, kimler ne şekilde faydalanabilir, kredi azami tutarı ne kadardır bu soruların cevaplarını alabilirsiniz.

 Aile ve Sosyal Politikaları Bakanlığı tarafından teklif edilen  Devlet Destekli  Evlilik Kredisi  taslağı , Maliye ve Sosyal Politikalar Bakanlığının da katkısıyla evlenmeyi düşünen ve maddi yetersizliği bulunan çiftleri desteklemek ve çiftlerin sosyal yaşam standartlarını artırmak amacıyla hazırlanmıştır.

 

Taslakta belirtilen Devlet Destekli Evlilik Kredisi Kullanma Şartları Nelerdir?

  1. Krediyi kullanacak çiftlerin en az 18 yaş en çok da 24 yaş aralığında olması gerekmektedir. 18-24 aralığında olmayan çiftler bu haktan faydalanamayacaktır.
  2. Krediyi kullanacak çiftlerden her birinin ilk evlilikleri olması gerekmektedir. Daha önce evlilik gerçekleştiren ve boşanan çiftler bu krediden faydalanamayacaktır.
  3. Evlenecek çiftlerden en az biri üniversite mezunu ise 24 olan yaş sınırı , 26 yaş a kadar uzatılacaktır.
  4. Evlenecek çiftlerden ikisinden de adli sicil kayıtlarının temiz olması gerekmektedir. Türk Ceza Kanununda ağır suç olarak tanımlanan maddelerden herhangi birine ait sicil kaydı bulunan yada bu maddelerden hüküm giyen kişiler bu krediden faydalanamayacaktır.
  5. Evlenecek çiftlerin maddi durumlarının yetersiz olması gerekmektedir. Maddi durum ile ilgili ölçüt ve kıstaslar henüz netleşmemiştir.
  6. Çiftlerden herhangi biri üzerinde bir mülk olması durumda talepleri karşılanmayacaktır.
  7. Kredi tutarı  en fazla  10.000 TL ile sınırlı olacak ve en fazla 4  ( 48 ay vade ) yıl olarak çekilebilecektir.
  8. Evliliğin ilk yılında çocuk olması durumda kredi vadesi 1 yıl daha ertelenebilecektir.
  9. Çiftlerden herhangi birinin yetim olması durumunda kredi vadesi 2 yıl ertelenebilecek ancak maksimum vade 5 yılı geçemeyecektir.
  10. Çekilecek kredinin faizinin ne kadar olacağı , faizsiz olup olmayacağı , Bakanlıklar arasındaki çalışma neticesinde belirlenecektir.

     Şu anda tasarı halinde olan  Destekli Evlilik Kredisinin kanun olarak ne zaman çıkacağı henüz belli değildir. Yasa tasarısının kanunlaşması ve detaylarının kesinleşmesi halinde gelişmeleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

 Devlet Destekli Evlilik Kredisinin hangi bankalardan verileceği , başvuruların hangi bankalara yapılacağı konusu da şu anda belirsizdir.  Ancak net olmamakla beraber , kamu payı olan T.C Ziraat Bankası , Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O  ve Halkbank tarafından bu işlemlerin gerçekleştirileceği beklenmektedir.

Bir önceki yazımız olan En Uygun KONUT KREDİSİ Veren 5 Banka başlıklı makalemizde düşük faiz, ev kredisi ve katilim bankalari konut kredisi hakkinda sikayetler hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir