Home / Krediler / Çeyiz Parası Nasıl Alınır? (2016 Yılı)

Çeyiz Parası Nasıl Alınır? (2016 Yılı)Çeyiz Parası (2016 Yılı)

Son dönemlerde en çok sorulan sorulardan biri de Çeyiz parası nasıl alınır? Sorusudur. Evlenmek için maddi sıkıntı çekenlere tanınan bu hak bu sebeple halk arasında evlilik parası olarak da adlandırılmaktadır. Yeni torba yasa kapsamında herkes bankaya çeyiz hesabı açabilmektedir. 27 yaşından önce evlenme koşulu ile açılan hesaplardan kişilere hesaplarının %20’si tutarında çeyiz yardımı ödenmektedir. Ancak söz konusu çeyiz parası 5.000.-TL’yi geçmemektedir. Örnek ile anlatmak gerekirse 25.000.-TL para biriktiren ve 27 yaşından önce evlenen kişiler 5.000.-TL çeyiz parası alabilmektedir ve banka söz konusu bireylere ayrıca yatırdıkları ana paranın faizini de vermektedir.

Çeyiz parası nasıl alınır ve şartları nelerdir?

En çok 24 yaşında olan ve henüz evlenmemiş olan gençler ile 18 yaşın altında çocuğu bulunan aileler çeyiz hesabı açtırmak adına bankalara başvurabilmektedirler. Açılan çeyiz hesabına ister aylık ister 3 aylık periyotlar ile minimum 3 yıl düzenli olarak ödeme yapan hesap sahipleri çeyiz parasından yararlanabilmektedir.

Yasa kapsamında,

  1. Çeyiz parasından yararlanmak isteyen bireyler birden çok çeyiz hesabı açamayacak,
  2. Çeyiz hesaplarına belirlenen periyotlarda düzenli olarak ödeme yapılacak,
  3. Aylık olarak belirlenen ödeme periyotlarda yatırılabilecek en az tutar 100.-TL maksimum tutar ise 1.000.-TL olacak,
  4. Üç aylık periyotlarda ödeme yapacak olan katılımcılar aylık olarak belirlenen alt ve üst sınırın üç katını yatıracak,
  5. Aylık ödeme planını tercih eden kişiler ödemelerini bir kezden çok aksatmayacak.
  6. Yukarda saydığımız şartlardan herhangi birinin ihlal edilmesi halinde ise çeyiz hesabı statüsünden çıkartılacak.

            Evlenmeye karar veren pek çok genç ve aileleri farklı pek çok ekonomik sıkıntılar sebebi ile oldukça zorlanmaktadır. Bu nedenle maddi sıkıntılar sebebi ile evlenemeyen gençlere destek olmak adına çeyiz parası uygulamaya sokulmuştur. Bireysel emeklilik ile benzerlik gösteren bu yeni uygulama sayesinde artık tüm gençler küçük birikimler yaparak evlenmeden önce yaptıkları yatırım baz alarak belirli bir oranda destek alabilmekte ve bu sayede maddi sıkıntılarını bir nebze de olsa azaltmaktadırlar. Sizler de çeyiz parası nasıl alınır? merak ediyorsanız artık detaylı paylaşımımız sayesinde kolaylıkla öğrenmenin ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Kullanıma Kapatılırsa Nasıl Açılır? başlıklı makalemizde kayıp kredi kartı, kredi kartı ve kredi kartı kapanma sebebi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir