Home / Tapu İşlemleri / Diğer İşlemler / Bağış İşlemi

Bağış İşlemi
Bağış İşlemi (Muhtevası) İçeriği

Bağışlayanın mal varlığından bağışlanana yaptığı devir işlemine denir. Bağış işleminde 2 şart olur; “karşılıksız ve kazandırma amaçlı olmalıdır.” kısaca herhangi bir bedel ve karşılık aranmaz.

18 yaşını bitirmemiş kimseler, zihinsel özürlüler, reşit ve  mümeyyiz olmayan kimseler veli veya vasinin izni bile olsa bağış yapamazlar (MK 11,13 maddelerinde açıkça belirtilmiştir.)

Küçük ve kısıtlılar; temyiz kudretine sahip olmak kaydıyla reşit olmasa da kendisine yapılacak bağışı kabul edebilirler. (MK 16)

Bağış işleminde bağışlayan işleme mükellefiyet yükleyebilir. Bu mükellefiyet bağışlanan kişinin bazı şeyleri yapması ya da yapmaması şeklinde olabilir. Bağış işleminde düzenlenecek resmi senette bu mükellefiyet açıkça belirtilmelidir.

Bağış işleminde istenen Belgeler:

1- Varsa tapu senedi yoksa malikin (malın sahibinin) nüfus cüzdanı ile sözlü beyanı

2- Bağışlayanın ve bağış yapılan kişinin nüfus cüzdanları asılları veya pasaport asılları ve 1’er tane de fotokopileri

3- Bağışlayanın 1 tane, bağış yapılan kişinin 2 tane son 6 ay içinde çekilmiş ‘6 x 4′ büyüklüğünde vesikalık fotoğrafları

4- Bağış işlemi istemi tüzel kişi yetkilisi tarafından yapılıyorsa; tüzel kişinin Bağış işlemine yetkili olduğunu ve temsilcisini gösteren yetki belgesi (Tapu K.2) (Bağışı kabul eden kişi için de geçerlidir.)

5- Bağış işlemine konu taşınmaz mal cinsi konut, ev vb. nitelikte ise zorunlu deprem sigortası (DASK) poliçesi gerekmektedir.

6- Bağış işlemine konu edilen taşınmaz malın emlak vergisi değerini gösterir, ilgili belediyeden alınmış belge (rayiç bedel)

 

Bir önceki yazımız olan Tapuda Satış İşlemi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde doner sermaye, gayrimenkul ve işlem hakkında bilgiler verilmektedir.

Diğer Yazılarımızdan...

Kat Karsiligi Temlik Akdi Nedir

Kat Karşılığı Temlik Akdi Nedir?

Kat Karşılığı Temlik Akdi Nedir? Temlik, sözlük anlamı olarak; mülk olarak vermeyi veya bir hakkın …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir