Home / Arsa & Arazi / Arsa, Arazi ve Tarla Kredisi

Arsa, Arazi ve Tarla Kredisi
Arsa, Arazi ve Tarla Kredisi Nasıl Alınır?

Yatırım araçları arasında bireylerin oldukça çok tercih ettiği alternatiflerden biri olan arsalar bireylerin hem ileriye dönük olarak yatırım yapmaları için hem de kısa vadeli alım satımlar sayesinde gelir sağlamayı hedefledikleri için tercih ettikleri bir yatırım olarak karşımıza çıkmaktadır. Gelişen yaşam şartları ve artan nüfus sebebiyle yaşam alanlarının genişlemesi ile beraber arsalar oldukça değer kazanmıştır. Bireyler ellerinde yer alan nakit yatırımlarını arsa alarak gayrimenkul aracılığı ile değerlendirmenin kazançlı olduğunu fark etmişlerdir. Bu noktada bireylerin hali hazırdaki birikimlerinin arsa alımlarında yeterli olmaması nedeni ile yepyeni bir kredi türü olan arsa kredisi ürünleri ortaya çıkmıştır.

Arazi Kredisi

Bireylerin imarlı ya da bazı durumlarda imarsız arsa alımlarında yararlandıkları arazi kredisi oldukça sıklıkla tercih edilen bir bireysel kredi ürünü olarak kendisine yer edinmiştir. Bankaların sunmuş olduğu bu tarz kredi alternatiflerinin şartları genel itibari ile konut kredilerine benzemektedir.

Arazi kredisi alırken banka tercihi

Bu tarz kredileri ayrı bir seçenek olarak müşterilerine sunan bankaların sayıları Türkiye’de genel olarak oldukça azdır. Bu tarz krediler farklı bireysel ihtiyaç kredisi seçenekleri ile benzer özellikler gösterdiği için bankaların pek çoğu arsalar için ayrıca tarla kredisi sunmaya gerek duymazlar. Bankalar tarafından tarlalar için sunulan kredi alternatifleri, kredi finansmanı ile sahip olunan bahçe ya da arsa ipoteği karşılığında bankalara göre farklılık gösteren faiz ve vade oranları ile müşteriye sunulan krediler tarzındadır. Bankaların sunmuş olduğu bu kredi imkanlarından faydalanmak isteyen kişiler kredi hesaplama araçlarından yararlanarak fikir sahibi olabilirler ve kendileri için en uygun arsa kredisi olanağına sahip bankayı belirledikten sonra hızla kredi başvurularını gerçekleştirebilirler.

Bu sayede arsa kredisi başvurularını çok daha kısa sürede gerçekleştirme şansına da sahip olabilirler. Arsa alım satımı için yeterli nakit birikimine sahip olmayan kişilerin tercih ettikleri bu kredi türleri bankaların bireylere finansman desteği sağladığı krediler olarak nitelendirilir.

Arsa Kredisi alırken kredi notu

Kredi notu yüksek olan bireyler bu kredilerden oldukça kolay bir şekilde yararlanabilirler fakat düşük olanlar alacakları arsayı bankalara ipotek etme şartı ile söz konusu krediden faydalanabilmektedirler.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Kullanıma Kapatılırsa Nasıl Açılır? başlıklı makalemizde borçtan dolayı kapanan kart, çalıntı kredi kartı ve kayıp kredi kartı hakkında bilgiler verilmektedir.

Diğer Yazılarımızdan...

Kredi Dosya Masrafi Geri Nasıl Alinir 2017

Kredi Dosya Masrafı Geri Nasıl Alınır 2017

Tüketicilerin çeşitli ihtiyaçlarının karşılanması açısından bankadan aldıkları vadeli kredilerin süresi bitiminde yasalara göre dosya masrafını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir