Home / Arsa & Arazi / Arsa alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Arsa alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? 

Arsa alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 

Bilindiği üzere yıllardır en karlı yatırım araçlarından biri olarak gösterilen arsa alımı halen geçerliliğini korumaktadır. Özellikle sınırlı mevduat sahipleri için güvenli bir liman olarak görünse de arsa alımında birçok dikkat edilmesi gereken husus vardır. Bunlardan bazılarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

 

  1. Öncelikle alınacak arsanın Kadastro da, Tapu Müdürlüğünde ve İmar Müdürlüklerinde incelendikten sonra doğabilecek riskleri engellemek için tapunun bağlı olduğu Harita ve Kadastro Müdürlüklerine müracaat edip, harç yatırılarak arsanın yerini belirleyiniz.
  2. Arsanın hisseli olup olmadığının öğrenilmesi, hisseli bir arsa alınacak ise hissedarlardan onay alınması ve rıza-i taksim yapılması gerekir.
  3. Arsa için yapacağımız incelemede Tapu Müdürlüklerinden takyidat durumunun incelenmesi, arsa ya da arazi üzerinde ruhsatsız kaçak yapı olup olmadığına dikkat edilmelidir. Kaçak yapısı olan toprak alımları tavsiye edilmemektedir.
  4. Alınacak arsa ve arazilerde  ana yollara yakın, topografik olarak  düz veya az eğimli, yüksek gerilim hatlarından uzak, rekreasyon alanlarına yakın, yola cephesi geniş, düzgün ve biçimli olanlar tercih edilmelidir.
  5. Kazancımızı alış fiyatımız belirleyeceğinden doğru fiyattan almamız gerekir. Doğru fiyattan kasıt emsalleri ederinde ya da kısmen düşük olarak alınan toprağın getirisi de ona göre olacaktır. Aceleci, ateşli alıcılar hata yapmalarının yanında pahalı alım da yaparlar.
  6. İmar planlarının çok ciddi incelenmesi gerekir. Konuyla ilgili bilgimiz yok ise uzmandan yardım almamız gerekir.
  7. Kaçırdığınız fırsatlara üzülmek yerine diğer fırsatlara odaklanınız. Unutmayın ki her zaman doğru toprak yatırımı vardır. ‘ Ticaret ayrıdır, dostluk ayrı ‘ sözünü asla unutmayın ve araştırmalarınızı almadan önce yapınız.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir