Home / Tapu İşlemleri / Diğer İşlemler / Aile Konutu Şerhi Tesisi

Aile Konutu Şerhi Tesisi

 Aile Konutu Şerhi Tesisi

 

Aile konutu şerhi, taraflardan birinin (eşin) ya da ikisinin birden aile konutuna konu taşınmaza  koydurduğu engelleyici, kısıtlayıcı şerhtir . Aile konutu şerhi işleminde aile birliği esastır. Yani tarafların, eşlerin aile olmaları  ve şerhin konulacağı taşınmazın aile konutu olması önemlidir. Bu durumda tarafların aynı yerde ikamet  etmeleri önemlidir.

Bu işlemde amaçlanan, eşlerin ortak yaşam alanları olan, aile birliğine konu edilen taşınmazda tarafların (eşlerin) tek başlarına tasarruf hakkını engellemektir. ( Türk Medeni Kanunu 194)

Örnek olarak, Ahmet beyin eşi Ayşe hanımın, Ahmet beyin sahibi, maliği olduğu ama beraber yaşadıkları  Ankara Mamak ilçesi de bulunan (kain) 39144 ada 1 parsel 14 nolu bağımsız bölümdeki dairesine Aile Konutu Şerhi koydurarak, Ahmet beyin kendi taşınmazı üzerindeki tasarruf yetkisini kısıtlaması işlemidir.

 

Aile konutu şerhi için gerekli belgeler

  1. Aile konutu şerhin tesisini talep eden eşin nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi.
  2. Aile konutu şerhin tesisini talep eden eşin son altı ay (6) içinde çekilmiş vesikalık fotoğrafı.
  3. Tarafların, eşlerin ikamet adreslerini gösterir belge ( ilgili nüfus müdürlüklerinden ya da muhtarlıklardan alınabilir.)

Dipçe (not): Burada önemli olan tarafların, eşlerin aile konutu şerhine konu olan taşınmazda (mesken, konut vb) ikamet etmeleridir.

 

 

İşlemin Mali Yönü

Aile Konutu Şerhi işleminde herhangi bir harç ve döner sermaye ücreti alınmamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Ölünceye Kadar Bakma İşlemi (ÖKBA) başlıklı makalemizde bakım, ökba ve ölünceye kadar bakma akdi hakkında bilgiler verilmektedir.

Check Also

Parsel sorgulama tapuportal

Adım Adım Parsel Sorgulama (Güncel)

İnternetten Ada Parsel Sorgulama Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM), Mekansal Gayrimenkul Sistemi (MEGSİS) uygulamasını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir