Home / Tapu İşlemleri / Diğer İşlemler / Ada Parsel Sorgulama

Ada Parsel SorgulamaTapu Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Parsel hemen herkesin bildiği gibi imar yasaları dahilinde sınırlanmış arazi parçalarına verilen isimdir. Ayrıca parsel alanın bir ya da birden çok sahibi olabilmektedir. Parsellerin sahipleri bir şahıs olabilecekleri gibi vakıf, kuruluş ya da devlet gibi organlarda olabilmektedir.

Emlak ve İnşaat piyasası ile alakalı çalışma yapan her türlü arazi ve arsa sahipleri, alım satım işi ile uğraşanlar, aracılık hizmeti sunanlar, müteahhitler, yatırımcılar ve bu konudaki hesaplama işlemleri ile uğraşan kimseler tapu parsel sorgulama işlemi yardımı ile büyük bir kolaylıkla parselin kime ait olduğunu sorgulayabilmektedir. Yani, sizlerde yazımız yardımı ile tapu parsel sorgulama nasıl yapılır? hızla öğrenebilir ve parsel sorgulama işlemi yardımı ile parselin kime ait olduğu bilgisine ulaşabilirsiniz. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün internet sistemi sayesinde parsel sorgulama işlemi yardımıyla parselin harita üzerindeki yerini de görebilirsiniz.

Devletin pek çok hizmetini elektronik ortam üzerinden sunması sayesinde tapu parsel sorgulama işlemi de oldukça hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Parsel sorgulama ile ilgili işlemlerinizi ‘’Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgulama Ekranı’’ sayesinde güvenilir olarak yapabilirsiniz. Üye olma zorunluluğu bulunmayan sistem de ayrıca parsel sorgulama işleminiz ile alakalı hiçbir şifreye de gereksiniminiz yoktur.

Tapu parsel sorgulama püf noktaları

Sizler de tapu parsel sorgulama işlemi yapacaksanız öncelikle Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün linkini tıklamanız gerekir. Karşınıza çıkan sayfada ise sorgu tipinizi seçmeniz istenir. Yani sorgunuzun coğrafi sorgu ve idari sorgu olup olmadığını belirtmeniz gerekir. Ardından ise sorgulama yapmak istediğiniz parselin hangi ilde olduğunu belirtmelisiniz. Daha sonra bağlı olduğu ilçeyi, mahalle ve köyü girdikten sonra ada durumunu girip parseli seçmeniz gerekir. Tüm bu bilgileri eksiksiz ve doğru olarak girmenizin ardından sorgula butonuna tıklayın. Bu sayede tapu parsel sorgulama işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

TKGM tarafından sunulan tapu parsel sorgulama nasıl yapılır? ile ilgili tüm detaylara yazımızda yer verdik. Sizler de yazımız yardımı ile artık parsel ile ilgili merak ettiğiniz tüm bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Takyidatlı Tapu Nedir? Takyidat Belgesi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde harç, intifa hakkı ve malik hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir