Home / Bankalar / 60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar5 Yıl Vadeli Kredi İmkanı

Hayat pahalılaşıyor, ihtiyaçlar çoğalıyor ancak maaşınız artmıyor. Böyle durumlarda birçoğumuz bankalardan kredi alma yoluna gitmekteyiz. Ancak ihtiyaçlarımızı kısa sürede karşılayan kredilerin bir de geri ödenme durumu vardır. Geri ödemeler ise genel olarak 36 ayı geçmemektedir. Ancak bazılarımız bu süre içinde geri ödemelerimizi bu süre içinde yapamayız. Ve biraz daha süreye ihtiyaç duyarız. İşte sizlere bu yazımızda 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi veren bankalar hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Öncelikle şunu söyleyelim uzun vadeli bir kredi kullanmanın geri ödemesi de uzun olur. Faiz Oranı da dolayısıyla yüksek olur. aslında kredi kullanırken bakmamız gereken ibare toplam maliyet oranı. Vade uzadıkça da toplam maliyet yüzdesi tabiiki artacaktır. Siz siz olun gereğinden fazla kredi kullanmayın, gereğinden uzun vade yaptırmayın. 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanmak demek bu kredinin ödemelerinin 5 yıl sürmesi demektir. İşte devlet uzayan ödemelerle piyasada yaşanan durgunluğu azaltmak ve piyasada nakit akışını sağlamak amacı ile 60 aya kadar çıkan ihtiyaç kredisi vadesini 36 aya düşürmüştür. Yani şu an için 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi veren bankalar kategorisinde bir banka yoktur. Tabiiki bankalar adına ihtiyaç kredisi demeden bu krediyi size sunabiliyorlar. Örneğin Eğitim kredisi diyor adına. Araştırmaları bu şekilde çeşitlendirerek yapmanızda fayda var. Şu anda yasal olarak tüketicilerin ihtiyaç kredisi kullanımlarında maksimum vade sınırı 36 aydır. Yani bir tüketici, talep ettiği ihtiyaç kredisi miktarı her ne olursa olsun borcunu bankaya en fazla 36 ay taksitle ödeyebilmektedir. 36 aydan daha uzun vadelerde ihtiyaç kredisi almak yasal olarak mümkün değildir.

Son yıllarda ise vade sürelerinin 36 aydan 48 aya çıkarılması gündeme gelmeye başlamıştır. 48 aya çıkacak olan vade süreleri müşterilerin yüzünü güldürürken önümüzdeki dönemlerde 60 ay vade gibi bir durum görünmemektedir. Asıl olarak bakıldığında 60 ay kısa gibi görünse de aslında 60 ay 5 yıla tekabül etmektedir. Bu da hem aldığınız kredinin faiz oranlarını hem de toplam faiz tutarını yükseltmektedir. Birçok kullanıcı ihtiyaç kredisi çekerken bu durumları hesaba katmadan hareket etmektedir. Faiz oranları ve toplam faiz miktarının kredi kullanılırken akılda tutulması yine kendi yararınıza olacaktır.

Devlet yasal düzenlemeler yapmadan önce 60 ay vade ile kredi veren bankalar bu kredileri ihtiyaç kredisi adı altında asıl olarak ev almak isteyenlere vermekteydi. Ya da gerçekten ihtiyaç kredisi olarak sunmaktaydı.

60 ay vade ile kredi veren bankalar ;

İşbankası

Halkbank

OdeaBank

Vakıfbank

Türkiye Ekonomi Bankası

Ziraat Bankası

DenizBank gibi hem özel hem de kamu bankaları idi.
Kredi çekerken eğer ihtiyacınız var ise kredi kullanın. Keyfi kredi kullanımı sizi büyük borçlar altına sokabilir. Ödeme zorlukları, düzensizlikleri yaşarsanız eğer ileriki dönemlerde kolay kolay kredi kullanamazsınız. Kredi notunuz düşer, inanın bunu kesinlikle istemezsiniz.

Bir önceki yazımız olan Peşinatsız Ev Kredisi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde ev kredisi, konut kredisi ve peşinatsız ev kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Diğer Yazılarımızdan...

Geliri Olmayanlara Kredi Veren 5 Banka

Hangi Bankalar Geliri Olmayanlara  Kredi Veriyor? Gelir elde etmesi mümkün olmayanlara ve gelir elde etmesi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir